A gasztronómiában jártasak gyakran mondják, hogy a népszerű saláták egyik fontos hozzávalója, a koktélparadicsom izraeli. Ez nagyjából igaz, de azért nem árt némi helyesbítés.
A koktél paradicsomot Mexikóban fedezték fel a 15. században. Izraelben pedig a modern kor igényeihez igazítottak egy dél-amerikai paradicsom fajtát, ami „koktélparadicsomként” lett világhírű.
A jeruzsálemi Héber Egyetem professzorai, Nahum Keidar és Chaim Rabinovitch az úgynevezett tomaccio-t fejlesztették ki 12 év alatt egy perui paradicsom fajtából. A tomaccio és a koktél paradicsom külsejében nagyban hasonlít egymásra, a tomaccio-nak azonban gyorsabb az érési ideje és a hosszabb ideig tartható el. Azt nem tudni, hogy a tomaccio milyen arányban szerepel az izraeli paradicsom exportban, az viszont tény, hogy a paradicsom az egyik legnagyobb export cikke Izraelnek. Külkereskedelmi forgalma 2 milliárd dollár évente.
Ha megnézzük azokat a zöldség és gyümölcs fajtákat, amelyeket Izraelben nemesítettek az elmúlt évtizedekben, láthatjuk, hogy a paletta az élénk színű töktől a mag nélküli paprikáig igen változatos és ínycsiklandozó.
Hamár szót ejtettünk az izraeli paradicsomokról, akkor az újdonságokat kezdjük a fekete, galaxy paradicsommal. Mivel pigmentjét a fekete áfonyától örökölte, C-vitamin tartalma magasabb, mint más paradicsom fajtáké.
Tomaccio és fekete paradicsom – csak kettő a számtalan izraeli paradicsomfajtából
A gália sárgadinnyét 1974-ben nemesítették. A mézharmat és a klasszikus sárgadinnye keveréke rövid idő alatt dollármilliókat hozott a fejlesztőinek. Magyarországon is lehet gália vetőmagot kapni.
A mérete miatt vált igazán népszerűvé a nano görögdinnye. Csak kivételes esetekben nagyobb 3 kilónál.
Az orangetti spaghetti tök intenzív narancssága színével lóg ki a többi tökfajta közül. Gazdagabb béta-karotin tartalma már csak kellemes ráadás.
A szívalakú nektarin-mangót tíz évig tökéletesítették, mielőtt a polcokra került Izraelben 2012-ben.
Bizonyítottan csökkenti a koleszterinszintet a pomelit, ami a grapefruit és a pomeló hibridje. Édesebb, mint a grapefuit és kisebb, mint a pomeló.
A magmentes Angello paprika is Izraelből került a tányérokra
Vásároltak már olyan paprikát, amelyiknek nincs magja? Az Angello magmentes paprikával egyre több helyen találkozhatunk Magyarországon is.
Már több mint 30 éve kapható a piacokon az „arany” cukkini, amely sárga színével tűnik ki a zöldségpultokon, és szintén Izraelből származik.
Zárásként fontos megjegyezni, hogy az izraeli kutatók a növényekben eredendően megtalálható természetes genetikai forrásokra fókuszálnak, és a fejlesztések is a természetes vonalat követik.